Tak, zajmujemy się sprawami kredytów złotówkowych, zarówno hipotecznych (tzw. kredytów wiborowych) jak i kredytami złotowymi, które może objąć tzw. sankcja kredytu darmowego. Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoja umowa nadaje się do unieważnienia albo zastosowania sankcji kredytu darmowego, skontaktuj się z nami w celu dokonania bezpłatnej analizy
Sankcja kredytu darmowego (SKD) polega na tym, że umowa pożyczki lub kredytu, która nie spełnia która spełnia określonych ustawą o kredycie konsumenckim z 2011 roku wymagań, staje się darmowa. Innymi słowy, kredytobiorca albo biorący pożyczkę zobowiązany jest zwrócić bankowi tylko tyle pieniędzy, ile rzeczywiście zostało mu wypłaconych i zostaje zwolniony z obowiązku zapłaty odsetek i innych świadczeń ubocznych takich jak na przykład prowizja. Aby tak się stało, konsument musi złożyć oświadczenie o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego.
Z SKD mogą skorzystać kredytobiorcy lub biorący pożyczkę będący konsumentami, którzy zaciągnęli kredyt niezabezpieczony hipotecznie, w kwocie nie wyższej niż 255 550 złotych po 17 grudnia 2011 roku. Można skorzystać z sankcji w toku wykonywania umowy albo w ciągu roku od dnia spłaty ostatniej raty.
Katalog błędów wymieniony jest w art. 45 ust. 1 ustawy o kredycie konsumenckim z 2011 roku. Przede wszystkim wady umów polegają na błędnym wskazaniu Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania, Całkowitej kwoty kredytu, Całkowitej kwoty do zapłaty przez konsumenta, czy formy zawarcia umowy. Jeśli nie jesteś pewny, czy Twoja umowa nadaje się do zastosowania sankcji kredytu darmowego, skontaktuj się z nami celem otrzymania bezpłatnej analizy.
Jeśli od daty spłaty nie upłynął jeszcze rok, to nadal możesz skorzystać z sankcji kredytu darmowego. Po upływie tego czasu, uprawnienie to wygasa.
Możesz domagać się zwrotu nadpłaconych dotychczas rat i przeliczenia swojego salda zadłużenia na nowo. Twój zysk polega na tym, że otrzymasz zwrot nadpłat za już uiszczone raty, przyszłe raty ulegną zaś obniżeniu.
Możesz żądać unieważnienia umowy albo jej odfrankowienia oraz, obok tego, także uzyskać od banku zwrot nadpłaconych środków.
Unieważnienie umowy oznacza, że pomiędzy Tobą a bankiem nigdy nie doszło do zawarcia umowy kredytu. Bank musi Ci zwrócić wszystkie środki uiszczone na kredyt, w tym między innymi prowizje, kolejne uiszczone raty wraz z odsetkami, składki z tytułu ubezpieczenia kredytu oraz wszelkie inne opłaty związane z kredytem. Z kolei Ty masz obowiązek zwrotu kapitału otrzymanego od banku, czyli kwoty kredytu, jaką Bank Ci wypłacił. Dodatkowo, dzięki unieważnieniu kredytu możesz zwolnić hipotekę, która zabezpieczała spłatę kredytu.
Odfrankowienie umowy oznacza, że umowa nadal jest ważna, ale Twoje zadłużenie obliczane jest tak, jakby nigdy w umowie nie było Franków [CHF]. Spłacasz zatem kredyt w Złotówkach [PLN], ale oprocentowany według stawki LIBOR powiększonej o marżę banku.
Od początku spłaty kredytu dokonujesz jego nadpłaty i w związku z tym możesz żądać jej zwrotu bezpośrednio od banku. Zmiana kursu franka przestaje mieć dla Ciebie jakiekolwiek znaczenie.
Załóżmy, że w 2007 roku, przy kursie franka 2,00 złotych, zaciągnąłeś kredyt w kwocie 100.000 złotych – na 30 lat i oprocentowany stawką LIBOR + 2 % marży banku. Po 13 latach spłaty spłaciłeś 84.000 złotych. Według banku masz do spłaty nadal 136.000 złotych.
WARIANT A – UNIEWAŻNIENIE: Po unieważnieniu umowy, do oddania bankowi pozostanie 16.000 złotych i na tym zakończą się Twoje obowiązki wobec Banku. Dodatkowo, można będzie zwolnić hipotekę. W tym wariancie oszczędzasz 120.000 złotych.
WARIANT B – ODFRANKOWIENIE: Przy odfrankowieniu umowy nadpłaciłeś 35.000 złotych i bank powinien oddać Ci te pieniądze. Saldo Twojego kredytu nie będzie wynosiło 136.000 złotych, ale tylko 65.000 złotych. W tym wariancie oszczędzasz 100.000 złotych. Wprawdzie bank nie zwolni Twojej hipoteki, bo umowa nadal jest ważna, ale nie będzie mógł żądać od Ciebie wynagrodzenia za korzystanie z kapitału.
Nasi prawnicy dokładnie przeanalizują Twoją umowę i przed skierowaniem sprawy do Sądu poinformują Cię, ile możesz zyskać na unieważnieniu, a ile na odfrankowieniu umowy.
To zależy od tego, ile pieniędzy otrzymałeś od banku i ile do tej pory spłaciłeś. Znaczenie może mieć także to, czy zależy Ci na zwolnieniu hipoteki ustanowionej dla kredytu.
Banki obecnie proponują „przewalutowanie” kredytu po z góry określonym kursie, który jest rażąco wyższy niż kurs obowiązujący w czasie zawierania umowy. Dodatkowo, skoro kredyt ma zmienić się w czysto złotowy, to będzie również oprocentowany według stawki WIBOR powiększonej o marżę banku. Taka ugoda jest tylko z pozoru korzystnym rozwiązaniem. To prawda, że w wyniku jej zawarcia znika ryzyko walutowe i częściowo zmniejsza się wysokość salda kredytu, ale jednocześnie kredytobiorca rezygnuje z przysługujących mu uprawnień w postaci zwrotu nadpłat kredytu. Uzyskane w ten sposób korzyści są nawet kilkukrotnie mniejsze od tych, które można uzyskać na drodze sądowej. Należy również pamiętać, że stawka WIBOR, która będzie miała zastosowanie do przewalutowanego kredytu, jest wyższa od stawki LIBOR, a ponadto znajduje się w swoim historycznym minimum.
Przypomina to więc sytuację z walutą szwajcarską, której kurs w latach 2005-2008 również był silnie zaniżony, ale w kolejnych latach poszybował w górę. Prawdopodobnie więc stawka WIBOR będzie sukcesywnie rosnąć i wracać do swojego normalnego, średniego poziomu. Należy pamiętać, że obecnie WIBOR wynosi około 0,2 %, ale jego średnia historyczna wartość oscyluje w granicach 5-6 %. Wzrost oprocentowania do tego pułapu spowoduje radykalne podwyższenie miesięcznej raty kredytu.
Ugody proponowane przez banki są pozorne i mają na celu zniechęcenie kredytobiorców do walki o ich słuszne prawa, o sprawiedliwe rozwiązanie kwestii kredytów frankowych.
Możesz. Zasady co do kredytów udzielonych w innej walucie obcej są tutaj takie same jak przy kredytowach frankowych.
Najlepiej od kontaktu z nami. Użyj formularza, a my skontaktujemy się z Tobą i przeanalizujemy za darmo Twoją umowę. Następnie ustalimy warunki współpracy i w Twoim imieniu zajmiemy się całą procedurą związaną z unieważnieniem umowy albo jej odfrankowieniem, zaczynając od reklamacji, a kończąc na poprowadzeniu sprawy przed sądem.
Masz dużą szansę, o ile odpowiednio dobrze przygotujesz się do walki. Twoje szanse znacznie wzrosną, jeżeli powierzysz nam swoją sprawę. Jesteśmy doświadczonymi prawnikami-praktykami, którzy występowali w wielu sporach frakowych po obu stronach barykady. Wiemy jakich sztuczek używają banki i umiemy je skutecznie zwalczać. Wiemy również, jak prawidłowo przygotować kredytobiorców do rozprawy.
Jak najbardziej! Możesz domagać się zwrotu już spłaconych rat, ewentualnie dokonanych nadpłat w przypadku odfrankowienia umowy.
Pomimo tego, że coraz częściej rozprawy odbywają się online, a niekiedy nawet sądy wydają wyroki bez przeprowadzania rozprawy, co do zasady stawiennictwo w sądzie będzie konieczne. Bardzo ważne jest, abyś był solidnie przygotowany do przesłuchania. Nasi prawnicy zapewnią Ci kompleksowe wsparcie przed rozprawą oraz w samym sądzie.
Tak, z uwagi na COVID-19 sądy coraz częściej decydują się na taką formę rozprawy. Jesteśmy technicznie przygotowani do odbywania rozpraw zdalnie. Jeżeli zgłosicie Państwo taką potrzebę, pomożemy w przeprowadzeniu rozprawy online oraz w przygotowaniu się do niej.
Owszem, istnieje taka możliwość. Przed wybuchem pandemii COVID-19 było to praktycznie nierealne, ale sądy (zwłaszcza te z większych miast) coraz częściej decydują się wyrokować na posiedzeniach niejawnych. Istotnie przyspiesza to rozstrzygnięcie sprawy.
Wszystko zależy od sądu, przed którym toczy się sprawa. Sądy w małych miastach rozpoznają sprawy szybko i sprawnie. W dużych miastach – szczególnie w Warszawie, rozstrzyganie spraw frankowych może trwać znacznie dłużej.
Banki próbują w ten sposób zniechęcić kredytobiorców do występowania do sądu o unieważnienie umów kredytowych. Nie zapadło jeszcze żadne prawomocne orzeczenie sądowe, które w takim sporze przyznawałoby bankom rację. Z drugiej strony, wydano szereg prawomocnych wyroków oddalających roszczenia banku. Przy odfrankowieniu banki w ogóle nie będą mogły formułować takich żądań, bo umowa nadal jest ważna i obowiązuje, więc nie ma mowy o bezumownym korzystanie z pieniędzy banku.
Potrzebujesz umowy, historii spłaty swojego kredytu, historii oprocentowania, aneksów do umowy (jeśli były zawierane), a także symulacji kredytu złotowego. Pomożemy Ci zgromadzić
i przeanalizować te dokumenty, przed skierowaniem reklamacji i pozwu do Sądu.
Zawsze negocjujemy indywidualnie wysokość naszego wynagrodzenia i bierzemy pod uwagę Twoją sytuację majątkową oraz osobistą. Umowę podpisujesz bezpośrednio z radcą prawnym lub adwokatem, korzystającymi z ubezpieczenia OC. Jesteśmy elastyczni, zgadzamy na rozłożenie naszego wynagrodzenia na raty, a część naszego honorarium zapłacisz tylko w razie wygranej.
Twoją sprawę poprowadzi profesjonalna Kancelaria Adwokacka lub Kancelaria Radcy Prawnego. Umowę podpisujesz bezpośrednio z adwokatem lub radcą prawnym, korzystającym z ubezpieczenia OC.
Siedziba firmy mieści się w Łodzi, ale obsługujemy klientów na terenie całej Polski i nie wpływa to na cenę za nasze usługi.
Bez obaw: proponujemy wiele metod komunikacji elektronicznej – od kontaktu mailowego, telefonicznego, przez spotkania na telekonferencjach czy za pomocą aplikacji typu Zoom albo MS Teams. Z wyjątkiem jednej rozprawy w sądzie, nie ma konieczności fizycznego spotkania.